Skontaktuj się z nami: +48 77 445 59 04 biogen@bio-gen.pl


 

Bio-Gen partnerem analogowej misji marsjańskiej ICAres-1

W niedzielę 8 października 2017 roku rozpoczęła się analogowa misja marsjańska ICAres-1 w bazie kosmicznej Lunares w Pile. To trzecia w tym roku po Poland Mars Analog Simulation 2017 oraz Lunar Expedition 1 misja, która symuluje wyprawę na Marsa.

Habitat Lunares powstał w lipcu 2017 roku na terenie byłego wojskowego lotniska w Pile. Na obszarze 350 m2 analogowej bazy kosmicznej panują warunki analogiczne do tych, których astronauci mogą doświadczyć w prawdziwej bazie na Księżycu lub Marsie. W międzynarodowej misji ICAres-1 bierze udział 6 astronautów, w tym 4 Polaków, Niemka i Francuska. W trakcie 2-tygodniowego pobytu w bazie uczestnicy misji przeprowadzą eksperymenty z zakresu biologii, psychologii i medycyny, jak również przetestują innowacyjne polskie technologie, tj. wózek inwalidzki Blumil i bioniczna proteza ręki firmy VBioni. W badaniach z zakresu biologii wykorzystane zostaną pijawki lekarskie (Hirudo medicinalis), których na potrzeby eksperymentu dostarczyła firma Bio-Gen, jedyny w Polsce legalny hodowca tych bezkręgowców. W trakcie trwania misji zostaną poddane ocenie możliwości rozwojowe pijawek lekarskich w symulowanych warunkach stacji marsjańskiej.

Misje analogowe przeprowadza się aby przetestować procedury, sprzęt, a przede wszystkim, człowieka w sytuacjach, które są nie do przewidzenia w trakcie właściwych misji poznawczych w przestrzeni kosmicznej. Dzięki misjom, jak te w habitacie Lunares, Polska ma swój wyraźny wkład w badaniach nad „podbojem” kosmosu.


Zobacz wszystkie

Kursy hirudoterapii

14.09.2023 - 17.09.2023
kurs hirudoterapii u zwierząt

Więcej informacji

Polub nas na Facebooku