Skontaktuj się z nami: +48 77 445 59 04 biogen@bio-gen.pl


 

Pijawki z Biofarmy BIO-GEN w Holandii, czyli wywiad z Friedrichem van der Wart

Firma BIO-GEN Biofarma jest dumna ze współpracy z niezależnym badaczem pijawek Friedrichem van der Wart’em (1959) z Holandii, którego odwiedziliśmy w celu przeprowadzenia wywiadu. Jako autor kilku książek o bezkręgowcach powiedział nam, że od 2015 roku pisze książkę o wszystkich gatunkach pijawek na świecie. Wyjaśnił, że pijawki występują w wodach słodkich, morzach / oceanach i na lądzie. Czytelnik będzie miał okazję dowiedzieć się o pijawkach drapieżnych i leczniczych.

Od wczesnych lat siedemdziesiątych zainteresowałem się i studiowałem Hydrobiologię ze wszystkimi jego formami życia; pijawki były jednym z nich. W latach osiemdziesiątych pracowałem dla biologa dr Wima Backhuysa w Rotterdamie, dostałem zlecenie na tłumaczenie książki prof. dr. Andrzeja Wiktora, standardowej pracy nad polskimi ślimakami „Die Nachtschnecken Polens”. Oprócz pracy w wydawnictwie biologicznym jednocześnie pracowałem w antykwariatie, w którym znajdował się stary i rzadki dział Systema Natureae z Carolus Linnaeus. Książka opublikowana w 1758 r. mówiła o opisywanych wówczas gatunkach pijawek.

Friedrich rozpoczął w 2015 r. pisać swoją książkę, która omawia wszystkie gatunki pijawek na świecie: „Klasyfikacja i lista gatunków pijawek na całym świecie”, w tym gatunków słodkowodnych, morskich i lądowych w perspektywie historycznej Friedricha Wilhelma van der Warta.

Ile rodzajów pijawek masz w swoich akwariach?

Teraz mam 2 rodzaje pijawek: pijawki lecznicze i pijawki drapieżne oraz 8 różnych gatunków pijawek. Wśród nich są Hirudo medicinalis, Hirudo orientalis i Hirudo verbana, które Bio-Gen ma w swojej ofercie. Chciałbym mieć więcej gatunków pijawek, ale nie jest łatwo je znaleźć, to po prostu nie jest popularne hobby. Nie można iść do sklepu i kupić dowolnego gatunku. W celu poszerzania swojej kolekcji, nawiązuje kontakty z ludźmi z całego świata, którzy również są zainteresowani hirudoterapią i są otwarci na wymianę pijawek z mojej „listy życzeń” na gatunki, które już mam. Utworzyłem grupę na Facebooku, która pomaga mi nawiązywać nowe kontakty. Muszę przyznać, że nie spodziewałem się, że tak wielu ludzi jest zainteresowanych pijawkami.

Ilu członków jest w Twojej grupie na Facebooku i kim są ci ludzie?

W chwili obecnej (2019) liczy ponad 2300 członków. Grupa przeznaczona jest dla hobbystów, hirudoterapeutów, hirudologów (profesjonalnych badaczy pijawek) i lekarzy ajurwedyjskich. Grupa stanowi platformę do wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie dbania o pijawki. Jest to świetne miejsce do poznania innych entuzjastów pijawek, a dzięki zaprzyjaźnionemu lekarzowi ajurwedyjskiemu z Indii mogłem wprowadzić do swojego hobby nową pijawkę leczniczą: pijawkę Bufallo z pomarańczowym brzuchem. Zabawne jest to, że członek Australii nazwał mnie „The Leechwhisperer”, od tego czasu noszę ten tytuł.

Czy pijawka Buffalo jest największą z pijawek?

Pijawka Buffalo jest drugą co do wielkości pijawką na świecie, ma 38 cm dlugości. Największa osiąga pół metra, jest to Haementeria ghilanii, którą możemy spotkać w Wenezueli.

Jak duży jest ślad po ugryzieniu przez pijawkę i czy ugryzienie jest bolesne?

Tylko wtedy, gdy pijawki Buffalo są dorosłe, młodych pijawek praktycznie nie czuć na skórze. Ludzie bardziej się boją ugryzienia przez pijawkę, niż to rzeczywiście boli.

Czy kiedykolwiek leczył się Pan pijawkami?

Nie do końca, karmiłem pijawki własną krwią i raz położyłem małą pijawkę Buffalo na kostkę mojej dziewczyny, ponieważ ma artrozę, która powoduje ból. Powiedziała mi, że ból zniknął na jeden dzień, później wrócił. Odpowiedziałem, że aby uzyskać lepsze efekty, potrzebuje więcej sesji.

Czy uważa Pan, że hirudoterapię należy rozważać jako formę terapii w medycynie?

Czytając tak wiele opisów różnych przypadków i podążając za pozytywnymi wynikami hirudoterapeutów zapisanych na mojej Grupie na Facebooku, jestem całkowicie przekonany o zaletach hirudoterapii. Pamiętam dobrze historię kobiety, której lewe ucho zostało ugryzione przez pittbulla, chirurg przyszył ucho, krew przepływała z serca do przyczepionego ucha, ale nie wróciła do układu. W tym miejscu pomogła pijawka lekarska. W przyszłym roku planuję napisać artykuł na temat substancji leczniczych (enzymów) w ślinie pijawek lekarskich.

Czy uważa Pan, że ludzie są otwarci na hirudoterapię?

Coraz więcej osób otwiera się na hirudoterapię dzięki publikowanym w czasopismach artykułom, wywiadom hirudoterapeutów w Radiu czy Telewizji. Co więcej rośnie liczba osób zainteresowanych uzyskaniem licencji na wykonywanie hirudoterapii.

Czy to ważne, aby używać pijawek pomnożonych w sposób laboratoryjny?

Uważam, że koniecznym jest, aby pijawki lecznicze były hodowane w warunkach laboratoryjnych, dlatego doceniam pracę BIO-GEN Polska i osobiście mogę i polecam Waszą firmę. Doceniam to że bierzecie pełną odpowiedzialność za swoją hodowlę pijawek leczniczych, wysyłacie je w dbały sposób i pilnujecie, aby dostawa była szybka.


Zobacz wszystkie

Kursy hirudoterapii

14.09.2023 - 17.09.2023
kurs hirudoterapii u zwierząt

Więcej informacji

Polub nas na Facebooku