Skontaktuj się z nami: +48 77 445 59 04 biogen@bio-gen.pl


Sprzedaż

W fimie BIO-GEN prowadzona jest hodowla pijawki lekarskiej Hirudo medicinalis, Hirudo verbana oraz Hirudo orientalis. Pijawki Hirudo medicinalis znajdują się pod częściową ochroną gatunkową. Na ich hodowlę, sprzedaż i zakup potrzebne są specjalne zezwolenia. Obecnie na polskim rynku oferowane są pijawki różnego pochodzenia, często przez osoby i firmy szukające szybkiego zysku. Zaopatrując się w pijawki należy sprawdzić ich źródło pochodzenia. Znaczna ilość oferowanych pijawek pochodzić może z importu z hodowli w otwartych zbiornikach wodnych, gdzie pijawki karmione są w sposób niekontrolowany. Przypadkowi żywiciele pijawek mogą być nosicielami groźnych chorób bakteryjnych, wirusowych oraz pasożytniczych. Mogą być także przyczyną wielu zatruć metalami ciężkimi .Woda w otwartych zbiornikach, w których przetrzymywane są pijawki, narażona jest na zanieczyszczenia mikrobiologiczne, co może być przyczyną skażenia ciała pijawek, które mogą zakażać swojego żywiciela (pacjenta). Może w ten sposób dochodzić do takich zakażeń jak: zapalenie tkanki łącznej, zakażenia oczu, artretyzm, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie otrzewnej, opon mózgowych, posocznicę i wiele innych.

Do hirudoterapii nadają się pijawki hodowane w warunkach izolowanych, bez kontaktu z otoczeniem zewnętrznym oraz żywione w sposób kontrolowany. Są wprawdzie nieco droższe, lecz stanowią pełne bezpieczeństwo dla leczonych nimi ludzi.

Pijawki lekarskie z naszej hodowli dostarczane są do odbiorców w szczelnych strunowych torebkach foliowych wypełnionych medium, którym mogą być perełki lub kostki hydrożelu. Zewnętrzny worek foliowy oznaczony jest znakami BIO-GEN. Woreczki foliowe z pijawkami zapakowane zostają w pudło tekturowe wypełnione chipsami styropianowymi, zabezpieczającymi przed zgnieceniem oraz chroniącymi przesyłkę przed mrozem lub wysoką temperaturą.

  

Po otrzymaniu przesyłki z pijawkami, należy pijawki przełożyć do wcześniej przygotowanego pojemnika szklanego, wypełnionego do połowy wodą. Przyjmuje się, ze na 1 litr wody przypadać może 15 – 20 pijawek. Woda musi być dobrej jakości. Jeśli będzie to woda kranowa z wodociągu, to należy wiedzieć czy zawiera chlor, który bardzo niekorzystnie wpływa na pijawki. Wodę najlepiej przegotować i używać po wychłodzeniu. Do uzdatniania wody można użyć preparatu o nazwie Hirudomedium, który jest do nabycia w naszym Przedsiębiorstwie. Pijawki można przechowywać w wodzie mineralnej niegazowanej, lecz najpierw należy ją sprawdzić pod kątem zawartości minerałów oraz w wodzie destylowanej, do której należy dodać 0,3 – 0,5 g soli morskiej (dawka na 1 litr wody). Wodę, w której przebywają pijawki należy wymieniać raz na 1 – 2 tygodnie, pod warunkiem, że nie doszło do skażenia mikrobiologicznego. W takim wypadku, pijawki należy przepłukiwać częściej, co 2 – 3 dni. Optymalna temperatura przechowywania to 8–15 st. Celsjusza.

Do przesyłki z pijawkami dołączona jest ulotka określająca sposób postępowania z otrzymanymi pijawkami.

Pijawki lekarskie z naszej hodowli należy zamawiać:

  • telefonicznie: 77 44 55 903, 77 44 55 904, 77 41 00 420, kom.: 691 865 249, w godzinach 8.00–16.00
  • przez e-mail: biogen@bio-gen.pl

Wysyłki odbywają się od poniedziałku do środy każdego tygodnia.

Dla osób zainteresowanych zakupem pijawek Hirudo medicinalis:
Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Środowiska zmienił się tryb wydawania pozwoleń na przetrzymywanie, transport i utylizację pijawek lekarskich Hirudo medicinalis. Osoby zainteresowane zakupem tego gatunku pijawek proszone są o kontakt telefoniczny.


Udzielamy także informacji o adresach hirudoterapeutów, działających na terenie kraju.

Polecamy terapeutów po ukończonych kursach z zakresu hirudoterapii i zaopatrujących się w pijawki lekarskie w naszej firmie.

Kursy hirudoterapii

14.06.2019 - 16.06.2019
kurs hirudoterapii u zwierząt

30.05.2019 - 02.06.2019
kurs hirudoterapii u ludzi

29.03.2019 - 31.03.2019
kurs hirudoterapii u zwierząt

Więcej informacji

Polub nas na Facebooku