Skontaktuj się z nami: +48 77 445 59 04 biogen@bio-gen.pl


Wykonanie zabiegu

Przed zabiegiem należy wybrać technikę wykonywania zabiegu i uwzględnić: wiek pacjenta, stan pacjenta, zaawansowanie choroby, diagnozę, dotychczasowe leczenie, przyjmowane leki. W przypadkach trudnych lub wybiegających poza wiedzę osoby wykonującej terapię należy dokonać konsultacji z lekarzem. Bardzo ważne jest, aby upewnić się czy nie istnieją przeciwwskazania do terapii pijawkami. Jeśli powyższe ustalenia zostały dokonane można przystąpić do terapii. Ilość pijawek do terapii powinna zależeć przede wszystkim od wiedzy terapeuty. Jeśli jest to pierwszy w życiu pacjenta zabieg, to ilość pijawek nie powinna przekraczać 4 sztuk. Jeśli ryzyko krwawień, czy innych powikłań jest małe powinno przystawiać się jednorazowo 4 – 8 pijawek. Należy unikać przystawiania większej ilości pijawek w godzinach wieczornych, gdyż jest ograniczona kontrola pacjenta po terapii. Zabieg należy wykonywać w rękawiczkach jednorazowego użytku .Prawidłowe wykonywanie zabiegu obrazują poniższe zdjecia:

Pijawkę przed przyłożeniem najlepiej oddzielić w mniejszą partię podręczną, co umożliwia wiekszą kontrolę nad ich przemieszczaniem oraz dobór właściwej rozmiarowo pijawki

Pijawkę łapiemy pęsetą anatomiczną uważając by jej nie chwycić za mocno, co może spowodować jej rozdrażnienie i brak żerowania

Prawidłowo ogrzana i czysta skóra wolna od kosmetyków ułatwia pijawkom pracę

Zabieg w rękawiczkach zwiększa bezpieczeństwo terapii

Zabieg trwa od 15 – 90 minut i zależy od miejsca przystawienia, np. miejsca dobrze ukrwione jak: glowa, okolice narządów płciowych, odbytu, błony śluzowe skracają czas zabiegu. Miejsca takie jak pośladki, niedokrwione kończyny przedłużają zabieg nawet do 2 godzin. Czas pomiędzy kolejnymi zabiegami powinien wynosić 4 – 8 dni i jest on istotniejszy w terapii niż ilość przystawionych pijawek. Terapię najczęściej kontynuuje się przez 4 – 5 tygodni. W wyjątkowych przypadkach dłużej. W okresie od 3 do 6 miesięcy wskazane jest powtórzenie terapii w zależności od wskazań.

W trakcie zabiegu przez cały czas należy przestrzegać zasad aseptyki. Praca w fartuchu ochronnym, rękawiczkach, okularach, a często z maseczka na twarzy, to bezpieczeństwo pacjenta oraz osoby wykonującej zabieg.

Pijawki powinny same odpaść od ciała pacjenta, nie należy ich odczepiać siłą.

Kursy hirudoterapii

14.09.2023 - 17.09.2023
kurs hirudoterapii u zwierząt

Więcej informacji

Polub nas na Facebooku